NOC SÓW 2018

Aktualności, Wtorek, 3 kwietnia 2018


„Noc Sów 2018” w Zamościu 

23 marca 2018 r. po raz trzeci, w Szkole Podstawowej Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu, spotkało się 117 osób, które przyszły zgłębiać tajniki życia sów. Wydarzenie edukacyjne w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ptaki Polskie zostało przygotowane przez p. Katarzynę Sochań-Krupę z SP Nr 8, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Zamiejscowy w Zamościu, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu oraz Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze.
    Prologiem do Nocy Sów, było ogłoszenie Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego „Sowy Roztocza”. Na konkurs wpłynęło 107 prac z 10 przedszkoli. Jury w składzie p. Małgorzata Grabek, p. Małgorzata Bielecka (pracownice Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Zamiejscowy w Zamościu)  oraz p. Katarzyna Sochań-Krupa (przewodnik Nocy, n-el SP Nr 8) przyznały w sumie 15 równorzędnych nagród, 27 wyróżnień oraz 3 nagrody specjalne Dyrektora Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Prace są prezentowane na wystawie pokonkursowej w holu szkoły. Rozdanie nagród odbyło się 27 marca w siedzibie Szkoły.
Impreza rozpoczęła się jeszcze za dnia. Pierwszym punktem programu była prezentacja dotycząca biologii i ekologii sów, gatunki sów spotykane w Zamościu i na Roztoczu, rozpoznawanie ich głosów zaprezentowane przez pana Pawła Mazurka z Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego. W trakcie wykładu uczestnicy spotkania uczyli się jak naśladować glos puszczyka, a także mogli zobaczyć i dotknąć skrzydła puchacza, porównać z piórami innych gatunków ptaków oraz przyjrzeć się z bliska wypluwkom.
Kolejnym punktem programu były konkursy z nagrodami, w których młodsi uczestnicy spotkania wykazali się dużą wiedzą zdobytą w czasie wykładu i udowadnili, że uważnie słuchali.
Film Artura Tabora „Sowy Polski”, został przyjęty z dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonej publiczności.
O 19.30 cała nasza grupa udała się na spotkanie z sowami w zamojskim zoo. Przed ogrodem, uczestnicy wyprawy, spotkali się z pracownikiem dydaktycznym zoo panią Moniką Skiba, która wprowadziła nas w świat sów zamieszkujących woliery zamojskiego zoologu. Dzieci i ich opiekunów przywitała bezszelestnym lotem sowa śnieżna, z góry spoglądały puszczyki, puszczyki uralskie oraz największe sowy Europy – puchacze. Z okazji 100-lecia istnienia Ogrodu, wszyscy uczestnicy „ekspedycji” odkrywania życia sów, otrzymali okolicznościowe kartki z wizerunkiem puchaczy – współczesnego oraz pierwszego, który zamieszkiwał zoo 100 lat temu.

Wszyscy w świetnych humorach, pełni wrażeń i nowej wiedzy rozeszli się do domów.
Zapraszam do obejrzenia FOTORELACJI

Do zobaczenia za rok!
Katarzyna Sochań-Krupa

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem